piątek, 10 października 2014

Proste nawyki pielęgnacyjne dla suchych i zniszczonych włosów. CZĘŚĆ II


W poprzedniej części dowiedziałaś się jak dzięki kilku prostym zabiegom zadbać o suche i zniszczone włosy. Tym razem proponuję kilka porad, które warto zapamiętać, żeby pielęgnacja była maksymalnie prosta i efektywna.



Jeśli zastanawiasz się dlaczego ‘genialny przepis na naturalną maskę do włosów’ świetnie zadziałał u Twojej przyjaciółki, a u Ciebie spowodował elektryczny puch na włosach, po prostu dostarczyłaś w nadmiarze składników, których włosy w danym momencie nie potrzebowały.

Krok 2: 

 

Rozpoznaj czego naprawdę potrzeba w danym momencie Twoim włosom


Włosy – w największym uproszczeniu – potrzebują jedynie trzech rodzajów składników:
  • Humektantów
  • Emolientów
  • Protein

Czym są i kiedy użyć którego z nich? Dopasujmy je do potrzeb:

Włosy śliskie, pozbawione objętości, niepodatne na obróbkę termiczną, przyklapnięte:

Diagnoza: Potrzebują protein!



Proteiny (wielkocząsteczkowe), które masz w domu i możesz dodać do maseczki do włosów: żelatyna, jajko, jogurt naturalny
Proteiny(małocząsteczkowe), te możesz kupić np. tutaj, i dodawać do maseczek i płukanek: keratyna, jedwab, l-cysteina, mleczko pszczele, proteiny pszenicy

Podpowiedź: Protein używaj z umiarem, i zawsze w obecności humektantów,  aby nie przesuszyć włosów. Optymalnie będzie zastosować je 3-4 razy w miesiącu.

Włosy łamliwe, suche, bez połysku

 

Diagnoza: potrzebują humektantów!


Humektanty, które znajdziesz w domu: miód, aloes, cukier
Humektanty do kupienia w sklepie: d-pantenol (Wit B5), kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna

Podpowiedź: Humektanty to składniki, które silnie nawilżają, ale też „pobierają wodę” z otoczenia, lub z włosów. Żeby zabezpieczyć włosy przed oddawaniem wody, należy je zabezpieczyć emolientami

Włosy elektryzujące się, puszące się, zbyt lekkie

 

Diagnoza: potrzebują emolientów!


Emolienty, które masz w domu: wszelkie oleje
Emolienty, do kupienia w sklepie: masło shea, masło kakaowe, silikony

Podpowiedź: Sprawdź co lubią Twoje włosy: niektóre wolą stosowanie emolientów ( np. jako olej przed myciem) na sucho, niektóre wolą obecność wody.

środa, 8 października 2014

Proste nawyki pielęgnacyjne dla suchych i zniszczonych włosów.


Internet pęka w szwach od naturalnych porad, dotyczących pielęgnacji suchych włosów. Niestety większość z nich jest albo zbyt czasochłonna, albo przynosi krótkoterminowe efekty, nieadekwatne do włożonego wysiłku

Jeśli nie chcesz utonąć w potoku informacji i znacząco poprawić kondycję włosów, zamiast testowania setek przepisów, proponujemy Ci wprowadzenie na stałe kilku prostych nawyków, dzięki którym Twoje włosy będą odpowiednio nawilżone i nabiorą blasku i sprężystości.



Krok 1:

 

Zacznijmy w łazience


  • Suche i zniszczone włosy mają problem z utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia i bariery ochronnej. Aby pomóc im je zachować, co drugie mycie zastąp szampon do włosów bezsilikonową odżywką do włosów – usunie ona zabrudzenia i łój emulgując je, nie naruszając zupełnie bariery ochronnej włosów, które będą wyglądać dużo zdrowiej po takim zabiegu
  • Wyrzuć ręcznik frotte – dla suchych włosów o wiele lepszy będzie ręcznik bawełniany, z mikrofibry, lub nawet materiałowa pielucha (!). Nie trzyj włosów, tylko odciśnij z nich nadmiar wody.
  • Każdorazowo zabezpieczaj końcówki włosów po umyciu. Najlepszym środkiem będzie tutaj jedwab do włosów  bez alkoholu  ( np. CHI – Farouk ), lub kompleks silikonowy . I co ważne – jeśli masz po prostu suche włosy, ogranicz stosowanie silikonów do końcówek włosów. Im bardziej zniszczone są natomiast włosy – tym bardziej polubią się z silikonami. 
  • Nie bój się suszarki – włosy suche i zniszczone mają mocno rozchylone łuski. Jeśli suszysz je ‘wzdłuż włosa’, ciepłym lub chłodnym nawiewem – tylko im pomożesz.
  • Sprawdź swój szampon do włosów. Jeśli w swoim składzie zawiera SLS lub SLES (Sodium Lauryl Sulfate – SLS, Sodium Laureth Sulfate – SLES), czyli silne detergenty, używaj takiego szamponu jedynie raz na tydzień lub dwa.  




W kolejnych artykułach poznasz kolejny krok i  dowiesz się jak w prosty sposób podejść do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych

poniedziałek, 6 października 2014

Włosy przetłuszczające się - kompleksowa instrukcja obsługi






Ten rodzaj włosów jest chyba najbardziej kapryśny ze wszystkich. Jeden fałszywy ruch w pielęgnacji i zamiast misternie ułożonej fryzury, masz na głowie smętnie sklejone strąki. Znasz to? Jeśli tak, te porady na pewno Ci się przydadzą!

CZEGO NIE ROBIĆ:

  • Nie przetrzymuj włosów jak najdłużej bez mycia. To mit, że przestaną się przetłuszczać. Gdy warstwa łoju pokrywa skórę głowy zbyt długo, przestaje ona oddychać, a włosy  mogą zacząć wypadać. Są też bardziej narażone na drożdżaki i łupież.
  • Nie używaj szamponów i odżywek zawierających alkohol w składzie. Narusza on barierę ochronną skóry i wzmaga przetłuszczanie.
  • Nie baw się włosami i nie dotykaj ich przesadnie często. Nawet podczas rozczesywania włosów unikaj dotykania skóry głowy
  • Ogranicz w diecie produkty pszenne i cukier. Mają duży wpływ na przetłuszczanie włosów.
  • Nie noś włosów zawiniętych w ręcznik po umyciu. Włosy przetłuszczające się nie lubią zbytniego przegrzewania, czy to ręcznikiem, czy gorącym powietrzem i wodą


CO ROBIĆ:

  • W miarę możliwości upinaj włosy (szczególnie do snu) lub podpinaj grzywkę w ciągu dnia.
  • Stosuj metodą OM (odżywianie - mycie). Nakładaj  bogate, ciężkie maski  do włosów  przed ich umyciem. Produkt zdąży zadziałać w 15 - 30 minut, i nie będzie potrzeby obciążania nim włosów po ich umyciu.
  • Co trzecie mycie zastąp szampon lekką odżywką do włosów. Zadziała  tak samo dobrze jak szampon, i nie naruszy bariery ochronnej włosów.
  • Jeśli chcesz użyć odżywki po umyciu włosów, wybierz lekką, nie zawierającą silikonów, i nakładaj ją tylko od ucha w dół.
  • Nakładaj  bawełnianą opaskę podczas aplikacji kremu, aby nie zatłuścić włosów na linii czoła.
  • Nawadniaj organizm od wewnątrz. Pij dużo wody.
  • Jeśli używasz suchego szamponu, zaaplikuj go od razu po wysuszeniu włosów, a dłużej pozostaną one świeże.
  • Stosuj ziołowe szampony do włosów. Szczególnie dobre do włosów przetłuszczających się są szampony pokrzywowe.
  • Zamiast mocno obciążających lakierów do włosów, stosuj raczej pianki zwiększające objętość. Mają dużo delikatniejszy skład.
W kolejnym artykule poznacie przepis na dwie płukanki, idealne do pielęgnacji włosów przetłuszczających się!

piątek, 3 października 2014

Jak przyspieszyć wzrost włosów, część I - NAPOJE



Włosy rosną z różną prędkością, ale każdy z nich ma ograniczony czas życia. Gdy rosną zbyt wolno, mogą osiągnąć tylko określoną długość, po czym wypadają, i zostają zastępowane przez nowe włosy, rosnące w tym samym czasie. Tak więc przyspieszenie ich wzrostu i hamowanie nadmiernego wypadania są niezbędne, abyś osiągnęła wymarzoną długość.

Poniższe przepisy wspomagają od wewnątrz proces wzrostu włosów. W kolejnych artykułach dowiecie się jak pomóc im skutecznie również innymi metodami. 




  1. Sok z czarnej rzepy:


Gotowy sok można kupić w sklepach zielarskich, lub aptekach. Można go także przygotować samodzielnie.
Jedną dużą rzepę można zblendować z odrobiną wody, lub użyć sokowirówki. Gotowy roztwór powinien starczyć na 2 -3 użycia.
Sok wcieramy w skórę głowy 3 razy w tygodniu. Możemy go zostawić na godzinę, a nawet całą noc.

Sok z czarnej rzepy świetnie wzmacnia cebulki włosów, stymuluje ich wzrost, i hamuje wypadanie.
Dodatkowo hamuje przetłuszczanie skóry głowy i likwiduje łupież.

Czarna rzepa zawiera sporą ilość potasu, wapnia, magnezu, fluoru, żelaza, cynku, manganu, siarki, sodu, fosforu. Jest także świetnym źródłem witamin
z grupy B, witaminy C, P i A. Zawiera także aktywne enzymy, fitoncydy działające bakteriobójczo i białka.

  1. Napój drożdżowy

Do przygotowania napoju potrzebujemy 1/3 kostki drożdży ( najlepsze opinie zebrały „Drożdże Babuni”  ). Kruszymy je do kubka, zalewamy wrzącą wodą, lub mlekiem, i odstawiamy na godzinę. Następnie możemy zneutralizować nieciekawy smak, dodając np. soku malinowego, lub kakao z miodem. W takiej formie drożdże są praktycznie niewyczuwalne.

Drożdże oprócz przyspieszenia wzrostu włosów, i hamowaniu ich wypadania świetnie wpływają na cerę tłustą, regulując wydzielanie łoju i wstrzymując powstawanie wyprysków. Przy regularnym spożywaniu napoju zdecydowanie poprawia się też kolory skóry.

Drożdże  –  które zawierają wiele składników mineralnych (chrom, selen) i pierwiastki śladowe w łatwych do przyswojenia formach. Są także źródłem witamin z grupy B, witaminy H, kwasu pantotenowego i foliowego. Świeże drożdże dostarczają też organizmowi białka.
Zawartosc mikroelementow:

- Potas (około 600 mg),
- Fosfor – 300 mg (zapotrzebowanie: 1250 mg),
- Cynk – 10 mg (zapotrzebowanie: 15 mg),
- Zelazo – 3 mg (zapotrzebowanie: 18 mg). 

  1. Sok z natki pietruszki I jabłka.


Do przygotowania soku potrzebujemy -2 jabłka, 1 natka pietruszki. Wyciskamy w sokowirówce lub blendujemy. Dla lepszego przyswajania witamin możemy do koktajlu dodać łyżeczkę oleju, np. lnianego.

Piijąc taki koktajl bardzo szybko zauważysz szybszy wzrost włosów, a po dwóch tygodniach możesz odnotować także zahamowanie wypadania. Oprócz wpływu na włosy koktajl poprawi też stan cery, i paznokci.


Natka pietruszki jest bogata w witaminę C i karoten, a także wapń, magnez, potas, oraz żelazo. W jabłkach natomiast znajdziemy witaminy A, B1, B2, B3, E, K i PP, oraz bardzo istotne w zapuszczaniu włosów żelazo, magnez, potas, cynk, miedź i krzem.


  1. Herbata ze skrzypu i pokrzywy


Zdecydowanie najlepszy sposób przygotowania do zagotowanie na wolnym ogniu łyżki skrzypu *( 15 minut ), a po tym czasie dodanie pokrzywy i odstawienie na kolejne 15 minut. Codzienne picie takiego wywaru da bardzo szybkie efekty. Jeśli jednak nie mamy czasu na takie przygotowanie, możemy kupić w sklepie zielarskim sypane zioła skrzypu i pokrzywy, zmieszanie ich,  i zaparzanie wrzątkiem, jak zwykłą herbatę.
Herbatę dobrze jest pić codziennie przez 3 miesiące, następnie zrobić miesięczną przerwę. Działa moczopędnie, przez co wypłukuje witaminy z grupy B i minerały, np. magnez. Dlatego dobrze jest połączyć kurację z wcześniej opisaną kuracją drożdżową.

„Skrzypokrzywa” Przyspiesza wzrost włosów, wspomaga wzrost nowych i  hamuje wypadanie. Włosy zaczynają wyglądać dużo lepiej, stają się grubsze, mocniejsze i lśniące. Herbata  poprawia też znacznie stan cery, wspomagając jej regenerację,  i  wzmacnia paznokcie.

Skrzyp jest bogatym źródłem krzemionki, przyczynia się więc  do powstawania kolagenu. Zawiera też potas, selen i mangan.
Pokrzywa zawiera witaminę A, B2, C i K, a także chlorofil i  beta-karoten.